Kas per baubas ta socialinė lytis

Lyčių nelygybė – rimta problema. Moterys uždirba mažiau nei vyrai, joms užkraunami buities darbai. Vyrai dažniau žudosi, prasigeria, nes jie išmokyti nesiskųsti, jei jiems blogai.  Tai tik dalis problemų, kylančių iš lyčių nelygybės. Viena rimčiausių problemų – smurtas šeimose.

Siekiant sumažinti lyčių nelygybę ir iš jos kylančio smurto, pasirašyta Konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje mažinimo ir prevencijos. Joje kalbama apie smurtą lyties pagrindu, nes didžioji dalis smurto artimoje aplinkoje yra nukreipta prieš moteris, bet taip pat kalbama ir apie daugiau dalykų, kurie susiję su šio smurto priežastimis. Kadangi joje nemažai kalbama apie smurtą lyties pagrindu, tai savaime aišku, kad kalbama ir apie lytį.

Konvencija padėtų sumažinti lyčių nelygybę ir neigiamas jos pasekmes. Bet yra žmonių, kurie jai priešinasi. Jie tai daro ne todėl, kad jiems patiktų mušti žmonas, ar kad norėtų, kad jų dukros ar sūnūs užaugę patirtų nesėkmes, susijusias su lyčių nelygybe. Jie tai daro, nes paprasčiausiai neįsigilina į kai kurių žodžių reikšmes, ir pamatę tuos žodžius, kuriems kažkas kažkada gal irgi nenorėdamas nieko blogo, suteikė neigiamą atspalvį.

Daugiausiai nesusipratimų ir priešiškumo keliantis terminas čia yra “socialinė lytis“ (angliškai “gender“). Taigi, kas tai yra?

Anglų kalboje lyčiai aprašyti naudojami du terminai – sex ir gender. Sex reiškia biologinę lytį, o gender – socialinę lytį. Biologinė lytis nustatoma pagal išorinius ir vidinius lyties organus, taip pat tiriant chromosomas.  Tuo tarpu dėl to, kas yra socialinė lytis, Lietuvoje yra šiokia tokia sumaištis.

Daug kur oficialiuose dokumentuose socialinė lytis apibrėžiama taip: Socialinė lytis – tai socialiai sukonstruotas vaidmuo, elgesys, veikla ir savybės, kuriuos tam tikra visuomenė priskiria moterims arba vyrams. Pasigilinkim.

Tai ir, pavyzdžiui, visuomenėje nusistovėjusi nuomonė, kad vieni darbai labiau tinka vyrams, kiti – moterims. Pavyzdžiui, įprasta, kad slaugėmis, pardavėjomis, sekretorėmis dirba moterys, ir tokie darbai ir laikomi moteriškais. Inžinieriais, lakūnais, autobusų vairuotojais dažniausiai dirba vyrai, tie darbai laikomi vyriškais. Taip pat į vyriškus ir moteriškus skirstomi ir įvairūs darbai namų ūkiuose, pavyzdžiui skalbimas, maisto ruošimas, namų tvarkymas, švarinimas laikomi moteriškais, įvairūs baldų ar santechnikos taisymai – vyriškais. Panašiai ir su hobiais, pavyzdžiui siuvinėjimas laikomas moterišku hobiu, žvejyba – vyrišku. Elgesys – vyrai laikomi  (ir skatinami būti) aktyvesniais, agresyvesniais, grubesniais, moterys – švelnesnėmis, nuolankesnėmis, rūpestingesnėmis. Socialiniai lyčiai gali priklausyti ir apranga – vyrams įprasta rengtis kelnėmis, tamsesniais, mažiau spalvingais rūbais, moterims – lengvesnėmis suknelėmis, sijonais, ryškesnėmis spalvomis. Visas rinkinys šių savybių, elgesio modelių, priskiriamas vyrams arba moterims ir vadinamas socialine lytimi.

Šitie supratimai, kas yra vyriška ir kas moteriška gali keistis priklausomai nuo šalies ar laikotarpio, kitaip tariant, nuo tam tikros visuomenės. Pavyzdžiui, makiažas ir aukštakulniai Europoje prieš kelis šimtmečius buvo išskirtinai vien tik vyrų privilegija. Kai kuriuose kraštuose vyrai nešioja ilgus, laisvus rūbus, kažkiek primenančius sukneles. Pietų Korėjoje makiažą naudoja apie 50 proc. vyrų. Kai kuriose šalyse pardavėjais dirba daugiausiai vyrai. Vakaruose moterys laisvai gali rinktis aprangą, kai kuriose Viduriniųjų Rytų šalyse jos verčiamos dėvėti visą kūną dengiančius rūbus. Galima rasti ir daugiau pavyzdžių, kokios skirtingos būna vyriškumo ir moteriškumo sampratos, kitaip – socialinės lytys – skirtingose visuomenėse.

Įvairiuose su lyčių nelygybe, smurto lyties pagrindu susijusiuose dokumentuose labai svarbu kalbėti apie socialines lytis, nes skirtingos vyriškumo ir moteriškumo sampratos (kitaip – socialinės lytys), tai, kaip suprantama moters vaidmuo, visuomenėje ir kaip ji skiriasi nuo vyro vaidmens visuomenėje, labai priklauso kaip ta visuomenė elgsis su vyrais ir moterimis, ar juos laikys lygiais, ar nediskriminuos vienos lyties, ar toje visuomenėje asmenys bus vienodoje padėtyje, turės vienodas galimybes nepriklausomai nuo lyties.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s